Počátkem ledna se pozornost typicky stáčí k balíčku právních předpisů s účinností od nového roku. Mezi ně se letos řadí také novela zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce a zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, která staví pod drobnohled státních orgánů zejména zastřené zprostředkování zaměstnání a jiné formy nelegálního zaměstnávání.
Zastřeným zprostředkováním zaměstnání se rozumí činnost, kterou subjekt obchází zákonnou úpravu agenturního zprostředkování zaměstnání či jinak řečeno „zastírá“ svou činnost jakožto agentura práce skrze jiný právní vztah. Vystupuje tak fakticky jako agentura práce, ačkoli jí není a nemá pro to potřebné povolení. I když se ve skutečnosti jedná o tzv. pronájem pracovní síly, který lze vykonávat pouze na základě povolení Ministerstva práce a sociálních věcí formou zprostředkování zaměstnávání, po právní stránce operuje na základě smlouvy o dílo nebo smlouvy o poskytnutí služeb. Předmětem smlouvy je „papírově“ toliko dílo nebo dílčí služba, které provádějí určení zaměstnanci. Jestliže je právní vztah deklarován takovýmto způsobem, nevyplývá z něj pro zastřené agentury povinnost dodržování podmínek, které jsou kladeny na zprostředkování zaměstnání.
Dle souhrnné zprávy SÚIP z roku 2024 se jedná o jednu z nejrizikovějších kontrolních oblastí s ohledem na její společenské dopady: „Subjekty nedodržující příslušné právní předpisy v této oblasti, neplní zejména své daňové povinnosti, zpravidla nezajišťují zaměstnancům srovnatelné pracovní podmínky ve srovnání s kmenovými zaměstnanci uživatele, čímž výrazně nabourávají hospodářskou soutěž a vytvářejí nerovné tržní podmínky.“
Jen za rok 2024 SÚIP registruje necelých 20 tisíc kontrol s více než 60% úspěšností co do zjištění porušení zákona. Konkrétně v oblasti BOZP v 78 %, v oblasti pracovněprávních vztahů v 66,1 % a u nelegálního zaměstnávání (potažmo zastřeného zprostředkování) ve 42 procentech inspekcí. Statistiky SÚIP ukazují, že přímo zastřené zprostředkování zaměstnání bylo za rok 2023 zjištěno u 309 z celkových 410 kontrolovaných subjektů.
Momentální snahy SÚIP a MPSV se zaměřují na cílenější a efektivnější kontrolu na pracovištích. S přihlédnutím k aktuální situaci a výskytu cizích státních příslušníků na trhu práce se valná část kontrol věnuje právě boji proti nelegální práci a „odestírá“ – odhaluje praktiky zastřeného zaměstnávání. K tomu jako účinný nástroj poslouží novela č. 470/2024 Sb., která vkládá do rukou kontrolujících orgánů zvýšené pravomoci.