Blog

Důsledky možného zvýšení advokátního tarifu

V posledních měsících se stala nemalým tématem změna vyhlášky Ministerstva spravedlnosti o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (tzv. advokátní tarif). Podle Ministerstva spravedlnosti je cílem této novely upravit odměny advokátů tak, aby výše odměn byla přizpůsobena vývoji inflace, růstu minimální mzdy, průměrné mzdy v podnikatelské sféře, výdajům na odměnu soudců a státních zástupců, ale také odborné náročnosti vykonávaných činností a míře odpovědnosti advokáta.
Přečíst článek

V dohledné době by mělo být možné zažádat Českou advokátní komoru o ustanovení advokáta i v případě, kdy nejde o bezplatnou právní pomoc

Ačkoliv se to může zdát dosti překvapivé, novela zákona o advokacii z roku 2018 ve snaze rozšířit přístup k bezplatné právní pomoci u osob, u nichž to odůvodňují jejich příjmové a majetkové poměry, současně nezamyšleně znemožnila zažádání o ustanovení advokáta Českou advokátní komorou (ČAK) i žadatelům, kteří jsou ochotni za dané právní služby zaplatit.
Přečíst článek

Novela autorského zákona

Jednou z nejdůležitějších novel, jež nabyly svou účinnost na počátku letošního roku, je nepochybně novela autorského zákona, která výrazně zlepšuje postavení autorů a zajišťuje lepší ochranu jejich děl v digitálním prostoru. V rámci implementace několika směrnic Evropského parlamentu a Rady tak došlo ke zpřísnění odpovědnosti pro poskytovatele služeb pro sdílení obsahu on-line a pro poskytovatele služeb informačních společností. Novela také obsahuje nové typy zákonných licencí týkajících se především digitálního obsahu.
Přečíst článek

Povinné zřizování datových schránek v roce 2023

V důsledku přijatých legislativních změn v souvislosti s elektronizací postupů orgánů veřejné moci dojde od 1. ledna 2023 k povinnému zřízení datových schránek podnikajícím fyzickým osobám (tzn. živnostníci či OSVČ) a všem právnickým osobám, které jsou zapsané v zákonem stanovené evidenci nebo rejstříku a dosud datovou schránku nemají.
Přečíst článek

Smlouvu o budoucím převodu vlastnického práva k nemovité věci lze dle Nejvyššího soudu uzavřít i ústně

Nový občanský zákoník účinný od roku 2014 výrazně rozšířil počet bezformálních právních jednání. Až na některé zákonné výjimky je na smluvních stranách, zda se rozhodnout uzavřít kupříkladu ústní smlouvu namísto smlouvy písemné. Vzhledem k tomu, že se volba libovolné formy právního jednání vztahuje i na smlouvu o smlouvě budoucí, panuje určitá nejistota ohledně toho, jestli se zásada bezformálnosti právních jednání vztahuje i na situace, kdy zákon pro následnou realizační smlouvu vyžaduje zvláštní formu, v tomto případě písemnou formu pro převod vlastnického práva k nemovitosti.
Přečíst článek